Začali jste hubnout, ale uplynulo již pár týdnů a kýžené výsledky se zatím ani trochu neprojevily? Přitom se držíte všech doporučení? Možná děláte vše správně a tělo potřebuje jen čas či více pohybu, možná se ale dopouštíte chyb začátečníků. Jaké to jsou?
Nutíte se do neoblíbených potravin
Hubnutí sice znamená omezení, ale rozhodně to neznamená, že budeme muset jíst potraviny, které jsou sice zdravé, ale nám vůbec nechutnají a musíme se do jejich jezení nutit. Když budeme vědět, že přes den máme naplánovaný špenát k obědu a k večeři brokolici, ale přitom ani jedno z toho nemáme rádi, může to vést k odporu k jídlu a k odporu k hubnutí. Jelikož před sebou máme dlouhou cestu, tohle rozhodně není žádoucí. Najděte si potraviny, které vám chutnají. Objevujte nové chutě, třeba zjistíte, že to, o čem si myslíte, že vám rozhodně chutnat nebude, se najednou stane vašim oblíbeným jídlem. Hledejte inspiraci v zahraniční kuchyni, co třeba ochutnat něco kubánského nebo thajského?
Jíte hodně ovoce
Pozor na ovoce. Je zdravé a obsahuje mnoho prospěšných látek. Je sladké, a snadno po něm sáhneme, když nás honí mlsná. Ovšem pozor, ovoce obsahuje čistý cukr, a proto je vhodné ho jíst v dopoledních hodinách. Cukr totiž v pozdním odpoledni nebo večer již nestačíme spálit. Ovoce tedy během hubnutí rozhodně ano, ale v přiměřeném množství a ve vhodných hodinách.
Vážíte se každý den
Každodenní vážení je častou chybou. Někteří sice namítají, že právě to je to, co je motivuje. Denní stoupání na váhu ale může vést ke ztrátě motivace. Pozor by si měly dávat především ženy. V důsledku hormonálních výkyvů, či zavodnění organismu se váha může lišit den ode dne. Vážit se je dobré jen jednou za týden či dva. Lepším ukazatelem toho, jak si stojíme navíc může být měření obvodů. Avšak ani to není nutné. Až se první výsledky dostaví, poznáme to na oblíbeném oblečení.
Málo spíte
Snadněji se to řekne, ale hůře provádí. Spánek je pro hubnutí ohromně důležitý. Dávejte si záležet na kvalitním a dostatečně dlouhém spánku. Nedostatek spánku znamená méně energie, kterou si přes den budeme chtít nahradit jídlem. Navíc snižuje riziko hypertenze, či kardiovaskulárního onemocnění. Ideální doba spánku je individuální, pohybovat by se měla ale mezi sedmi a devíti hodinami.
Příliš sázíte na cvičení
Bez pohybu to nepůjde, není ale samospásný a neznamená to, že když cvičíme, můžeme pak konzumovat cokoli. Špatná je také domněnka, že když cvičení podpoříme nejezením, budeme hubnout rychleji. Tělo si v takovém případě začne dělat zásoby a my zkrátka nezhubneme. Pamatujte také, že je nutné kombinovat jak kardiovaskulární trénink, tak ten silový, abychom neztráceli svalovou hmotu a spalovali jen tuk.
Veronika E.
foto: unsplash