Koloběžka je neskutečně stylový a osobitý dopravní prostředek, se kterým zažijete spoustu hodin zábavy. Umožní vám cestovat tak trochu jinak, než na co jste byli doposud zvyklí. Koloběžky pro dospělé jsou nový módní trend, který se dostává mezi lidi. V tomto článku vám ukážeme pár tipů, jak vybrat tu pravou koloběžku pro vás.
Typ koloběžky
Vhodnou koloběžkou pro dospělé je ta s velkými nafukovacími koly. Silniční koloběžky mají většinou přední kolo větší než zadní. Pokud však více budete jezdit na hrubším terénu, vyberte si tu s širšími plášti.
Na trhu jsou také skládací koloběžky s velkými koly, jejichž výhodou je nižší hmotnost a možnost snadného složení do kufru auta . Takto si ji pak můžete vzít třeba s sebou na dovolenou. Pro kratší popojíždění a především triky všeho druhu jsou určeny freestylové koloběžky (poznáte je podle malých kol).
Velikost koloběžky
Mezi nejprodávanější typy patří koloběžky s předním kolem o velikosti 16“ a zadním kolem o velikosti 12“. Jedná se o skvělé univerzální řešení pro jízdu po městě i výlety mimo něj. Budete-li však s koloběžkou absolvovat delší výlety, vybírejte ty modely s většími koly. K mání jsou také modely s 26“ předním a 20“ kolem. To už jsou opravdu hodně velké koloběžky.
Výška řídítek a rámu
Výška řídítek by měla být nastavitelná od cca 90 do 130 cm. Pro příjemnou jízdu se doporučuje nastavit řídítka tak, aby byla na úrovni kyčlí. Položíte-li je příliš nízko, pravděpodobně vás budou bolet záda. Vysoko položená řídítka pak zase zhoršují ovladatelnost koloběžky.
Co se týče výšky rámu, platí, že nižší je lepší, nicméně nesmí škrtat o nerovnosti. S extrémně nízko položeným rámem se však příliš často nesetkáte. Mnohem častější je ale narazíte na koloběžku s vysokým stupátkem. Těm se raději vyhněte, protože jízda na takové koloběžce je poměrně vysilující a moc si ji neužijete.
Také nezapomeňte zkontrolovat nosnost koloběžky. Určitě se vyhněte koloběžkám s nosností menší než 100 kg. Jejich konstrukce je ošizená a příliš dlouho nevydrží.