S cvičebními či tréninkovými plány se dnes v posilovně běžně setkáme, ovšem hubnoucí plány většinou skončí spíše v rovině našich vizí. Tak co si vypůjčit mnemotechnickou pomůcku od managerů a businessmanů a aplikovat ji na náš hubnoucí problém?
SMART znamená chytrý, proto se s tímto v současnosti módním slovem doslova roztrhl pytel, a nalezneme ho jako součást názvu u stovek firem. Jednotlivá písmenka coby mnemotechnická pomůcka dávají návod, jak by takový libovolný Smart plán měl vlastně vypadat.
Smart cíl má své zahraniční kořeny, ale pro účely užití v našich luzích a hájích si vystačíme i s českou adaptací. S by tedy znamenalo specifický ve smyslu konkrétní. Jinými slovy je třeba přesně definovat, čeho chceme dosáhnout, a proč. Například chci zhubnout, abych byla fit a cítila se dobře.
M můžeme vykládat jako měřitelný. Což znamená, že je třeba určit, jak budeme pozorovat úspěchy, v tomto případě nám měrnou jednotkou budou kila a měřitelem váha.
A vykládáme nejčastěji jako akceptovatelný, a také se jedná o klíčové písmenko, protože pokud se s daným cílem z nějakého důvodu neztotožníme, hubneme třeba kvůli nátlaku partnera, pak jen těžko budeme slavit úspěchy.
R znamená realistický. Jsme-li si jisti cílem i vůlí, ještě zbývá rozumně nahlédnout, zda jsou naše vytyčené mety realistické. K tomu nám ostatně dopomůže i písmenko T, které po vzoru anglického time (čas), vykládáme jako definovaný v čase, což doslova a do písmene znamená rozvrhnout si hubnutí do rozumných časových úseků.
ZP