Podle některých náhledů lidové medicíny je říjen měsíc, kdy bychom měli věnovat zvýšenou pozornost tlustému střevu a plícím. Podzimní jídelníček by tedy neměl být chudý na potraviny, které dělají dobře naším střevům. Do této kategorie spadá především zelenina, kterou zdárně reprezentuje například pórek.
Pórek, nebo také pór, můžeme znát z reklam, kdy tvůrci oceňují to, že pro svou délku vždy efektivně může koukat z reklamních tašek. Známý je už přes čtyři tisíce let, naši předci ho obestřeli různými pověrami, které si můžeme přečíst na mnoha místech na internetu.
Z hlediska našeho jídelníčku nás však potěší především to, že pórek nemá téměř žádnou kalorickou hodnotu, takže po něm zaručeně nepřibereme. Naopak obsahuje výživný koktejl minerálních látek a cenných vitamínu, které naše tělo při dietě potřebuje. Mimo jiné například vápník, hořčík, draslík nebo fosfor.
Co se týká jeho účinků ohledně našich střev, těm prospívá hned několikrát. V první řadě ve střevech váže toxické látky a funguje i jako prevence proti zácpě, protože obsahuje velké množství vlákniny. Také podobně jako česnek či cibule likviduje bakterie a plísně ve střevech. Mírní také nadýmání a povzbuzuje činnost žlučníku.
Patří též k zelenině, která umí snížit hladinu cukru v krvi a příznivě působí i na srdce a tepny. Povzbuzuje činnost mozku a imunitní systém. Také má silné močopudné účinky. A dobře dělá i naší pleti.
ZP