Krabičková dieta je v médiích často skloňovaná. Říkáte si, v čem spočívá její kouzlo a zda je účinná? Pak čtěte dále.
Princip diety je velice jednoduchý. Spočívá v pravidelnosti. Denně je třeba sníst 5 nutričně vyvážených chodů, snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Fyzicky pracující lidé by měli do jídelníčku přidat ještě jeden chod. Strava by měla být vyvážená, tzn. že by měla mít dostatek tuků, bílkovin a sacharidů ve správném poměru, dále dostatek vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Také je třeba dodržovat pravidelný pitný režim a dostatek pohybu.
Hlady trpět nebudete
Hladem při této dietě rozhodně trpět nebudete. Proto, že se naučíte jíst pravidelně, je výsledek hubnutí poměrně trvalý a bez jojo efektu. Jde v podstatě jen o to jíst vícekrát denně po menších porcích. Při pečlivém dodržování může krabičková dieta zajistit váhový úbytek 0,5 –1 kg týdně, což je přesně to, co potřebujete.
Jako u málo jiných diet nebudete u krabičkové diety trpět hladem, a to ani v prvním týdnu. Kdyby náhodou ano, pak si můžete během jednotlivých jídel dopřát salátovou okurku nebo jinou nízkokalorickou zeleninu. Organismus si na pravidelné stravování přivykne již po týdnu a poté by již neměl strádat hlady.
Když nemáte čas
Pokud jste časově zaneprázdnění, je tato dieta právě pro vás. Na trhu totiž existuje mnoho firem, které za vás uvaří a navíc vám jídlo dovedou až domů. Vy si jen ohlídáte, abyste vše snědli v pravidelnou dobu.
Doma je to levnější
V případě, že se rozhodnete připravovat si jídla sami, nevěšte hlavu, není to nijak složité a navíc to má spoustu výhod. Vyjde vás to totiž podstatně levněji a navíc do jídelníčku zařadíte je ta jídla, která máte rádi. Samozřejmě je potřeba hlídat si poměr živin a nepřekračovat doporučený příjem energie. Ten se, pokud chcete hubnout, pohybuje nejčastěji mezi 5000 až 6500 kilojoulů u žen a kolem 7000 kilojoulů u mužů. Záleží ale na tom, jaké máte zaměstnání a jestli sportujete.
Nechejte si poradit
Pokud nechcete nic podcenit, nejlépe uděláte, když před tím navštívíte nutričního specialistu. O to více, když trpíte nějakým onemocněním.
Při přípravě krabiček byste se měli řídit tím, že snídaně by měla být bohatší, a spolu se svačinou by měla tvořit čtvrtinu denní přijaté energie. Oběd by měl činit jednu třetinu denního příjmu a druhá svačina s večeří asi 40 procent. Mezi doporučené potraviny patří. Drůbeží maso a ryby, méně tučné tvarohové výrobky, jogurty, sýry. Doporučené jsou i semínka, vločky a oříšky. Jako příloha se hodí luštěniny či rýže. Samozřejmostí je velké množství zeleniny a ovoce.
Tak s chutí do toho.