Mnoho lidí trpí nadvádou, protože se zbytečně přejídá. Přejídání je velkým problém u značného procenta populace a to nejen v našich končinách. Přílišné přijímání potravy a s tím spojený nárůst váhy je důsledkem mnoha různých faktorů. V dnešní uspěchané době jimi jsou shon, stres, pojídání za běhu a nezdravý životní styl. Je na čase s těmito návyky zatočit a nadváhy se tak jednou pro vždy zbavit.
Jak získat kontrolu na tím, kolik toho sníte, a zároveň shodit pár kilo?
Jak přestat s přejídáním?
Mnoho lidí má tendenci jíst a to přesto, že nemá hlad. Zkrátka proto, že je hodí mlsná, nebo že vidí jíst někoho jiného… Ruku na srdce, kolikrát zhřešíte zbytečným pojídáním něčeho sladkého, nebo jiných pochoutek a jiných nezdravých potravin?
Jak omezit přejídání, abyste měli pod kontrolou množství zkonzumovaného jídla?
Udělejte si přehled. Abyste zabránili zbytečnému přejídání, je důležité získat alespoň orientační představu, kolik jídla doopravdy potřebujete. To vychází jednak z toho, kolik energie vaše tělo spotřebuje pro své běžné fungování a současně záleží na tom, jaká je skladba vašeho jídelníčku.
Takže si sesumírujte, kolik kalorií denně spálíte a zároveň zjistěte kolik kalorií obsahují jednotlivé potraviny, které jsou běžnou součástí vašeho jídelníčku. Budete překvapeni, jaký výsledek získáte.
Pro omezení přejídání je nesmírně důležitá pravidelná strava. Vynechání některého jídla, byť i svačinky vede k tomu, že při dalším jídle toho sníme mnohem více, než kolik doopravdy potřebujeme. Obecně platí, že lépe než jedno velké jídlo někdy odpoledne nebo dokonce večer, je jíst pravidelně několikrát v průběhu dne. Ideální je stravovat se 5x – 6x denně.
Dále je důležité si na jednotlivá jídla vyhradit dostatek času, ať jíte v klidu a bez stresu. Pomalá konzumace jídla způsobí to, že vás zasytí i menší porce. Navíc tím i lépe nastartujete metabolismus a spalování přijatých živin tak bude podstatně efektivnější.
Pokud vás přepadne mlsná, dejte si dopoledne ovoce a odpoledne zeleninu.
Sandra Špačková