Kdo by netoužil po plochém vypracovaném břiše… Abychom ale vůbec mohli správně posílit břicho, je potřeba se ve svalech v něm vůbec vyznat.
Přímý břišní sval zodpovídá za přitahování hrudníku k bokům. Začíná na hrudní kosti a pátém až sedmém žebru a končí až na stydké kosti.
Nejlépe jej aktivujete při pohybu trupu směrem k bokům v přímé rovině. Nejvhodnější jsou zkracovačky. Vleže na zádech s výdechem odlepujte tahem lopatky od podložky.
Zevní šikmý sval se nachází na vnější straně trupu a leží na šikmo, v úrovni spodních osmi žeber. Upíná se na kyčelní kost z jedné strany a na středovou čáru ze strany druhé. Jeho hlavní úlohou jsou rotace a úklony páteře.
Nejlépe se procvičí tak, že si lehnete na záda, pokrčíte kolena a opřete kotník levé nohy o pravé koleno. S výdechem pak zvedněte trup nad podložku a natočíte jej tak, aby se pravé rameno přiblížilo k levému kolenu.
Vnitřní šikmý sval také zabírá při rotaci, kdy se otáčíme na stranu, na které se nachází.
Příčný sval se nachází pod šikmými svaly, přechází od žeber až ke stydké kosti. Jeho hlavním úkolem je pomocná funkce při dýchání a zároveň regulovat napětí břišní stěny při jakékoliv zátěži.
Čtyřhranný bederní sval patří mezi svaly břicha. Umožňuje nám se uklánět a zaklánět. Leží hluboko a vhodné cvičení je jóga nebo pilates.
Co byste měli vědet
- Posilujete-li celé tělo cvičení břicha se doporučuje nechat na závěr tréninku. Pomáhají totiž stabilizovat náš trup při většině cviků na jiné svalové skupiny.
- Před zahájením každého cviku je zapotřebí zaujmout správnou polohu. Brada tedy svírá s krkem pravý úhel, hlava je v prodloužení páteře, ramena jsou stažena směrem k hýždím a pánev je v podsazení, ale neprohýbáme se v bedrech. Nejlépe se zkontrolujeme před zrcadlem.
- Důležité je také správné dýchání. Při zkracování břišních svalů se vydechuje. Naopak nadechujeme se při prodlužování břišního svalstva. Nádech bychom měli směřovat do spodní části.
Sandra Š.