Kojení je důležité pro fyzický, citový a psychosociální vývoj dítěte, ale zároveň je to energeticky náročný proces. Maminka během prvního měsíce spotřebuje na kojení stejně energie jako za celé těhotenství. Jeden ml mateřského mléka představuje asi 3kJ.
Podle výsledků některých studií snižují plně kojící ženy pouze kojením asi 0,8 kg měsíčně. Mnohé maminky ale touží zhubnout mnohem více.
Co by měla kojící maminka jíst?
Kojící matka by měla jíst dostatečně pestrou a nutričně vyváženou stravu. Jsou doporučovány alespoň 3 porce obilovin denně (např. ve formě pečiva a příloh), 3 porce zeleniny, z toho 2 porce zeleniny syrové, 2 porce ovoce, 3 porce mléka a mléčných výrobků a nakonec 1 porce masa.
Strava matky má totiž vliv na zastoupení některých živin v mateřském mléce. Jde o vitamíny rozpustné ve vodě, hlavně vitamíny skupiny B a vitamín C. Stejně tak zastoupení jódu a selenu ve stravě kojící matky se odráží v koncentracích v mateřském mléce. Naopak železo, zinek, vápník, kyselinu listovou, vitamin D a měď stravou ovlivnit nelze. Je potřeba tyto prvky také získat ze stravy. Velmi důležité je složení tuků, které maminka ve stravě při kojení přijímá. Esenciální mastné kyseliny totiž ovlivňují rychle se vyvíjející mozek dítěte a dětský organismus si je neumí sám vytvořit a musí je tak přijímat stravou. Proto se kojícím maminkám doporučuje jíst optimálně alespoň dvě porce ryb týdně.
Kromě jídla je velice důležitý i příjem tekutin. Maminka by měla vypít minimálně 2 litry denně, ideálně však 3. Vhodná je neperlivá voda, případně čaje podporující kojení či naředěné ovocné šťávy. Nedoporučuje se konzumace kofeinu a teinu, mohou způsobit nespavost kojence.
Jak hubnout při kojení?
I když po tom touží každá kojící maminka, velké váhové úbytky se nedoporučují. Optimální je zhubnout 2 kilogramy za měsíc, tedy půl kila týdně. Mimo jídelníčku je velmi důležitý pohyb.
Pomůže jak k redukci hmotnosti, ale především pomůže zpevnit břišní svaly, svaly dna pánevního a svaly zádové. Čím dříve se začne, tím lépe. V prvních týdnech se ale může začít jen s procházkami a chůzí.
Náročnější fyzickou aktivitu, běhání, aerobik, pilates, jízda na kole či bruslích je vhodná až po 3 měsících po porodu. Po zátěži je vhodné kojit až za 1,5 hodiny, jinak hrozí, že kyselina mléčná ovlivní chuť mléka.
Rozumné, pravidelní cvičení nemůže kojení uškodit a naopak přispívá k fyzické i psychické pohodě maminky a tím pádem i miminka.
Sandra Š.