O tom, jak bychom se měly správně stravovat a jak zredukovat svou váhu bylo napsáno už hodně. Také kamarádky nám radí něco jiného a my se stejně nemůže pořád dobrat k vytoužené stoprocentní figuře. Možná to bude tím, že ne všechny rady jsou správné.
Ono se to řekne, jezte pomalu, když máte jen půlhodinu na oběd… To je fakt málo, než dojdete do kantýny, pak do sebe jídlo rychle naházet a zase běžet. Tak to není zrovna správný způsob stravování. Dodržujte rozdělení jídla v průběhu dne, nejlépe 5x denně, to znamená pravidelně po 3 hodinách. Omezte příjem tuků a cukrů, vybírejte méně energetické varianty potravin. Neochutnávejte jídla, nedojídejte zbytky, neuždibujte. Dostatečně pijte, alespoň 3 litry tekutin, nejlépe čistou vodu. Nezapomínejte na doplnění vitamínů a minerálních látek vhodnými doplňky stravy. A samozřejmě se víc hýbejte! Cvičte pravidelně alespoň dvakrát týdně a choďte hodně pěšky.
Jarka má už pět kilo za týden dole a já sotva kilo…
Neblázněte, mnohem efektivnější je hubnout déle, ale zato pak už jen udržovat postavičku. Když si zvyknete na pět pravidelných jídel denně (samozřejmě musíte ze začátku počítat kalorie), tak kila půjdou dolů a natrvalo. Očekávání, že zhubnete 20 kg za měsíc je nereálné. Je ale důležité si uvědomit, že pokles váhy o 2 kg za měsíc je velmi dobrý výsledek. Za rok tak můžete zhubnout až 24 kg.
Po páté »nežeru«!
Ale no tak. Kde jste na ten nesmysl přišla. Jestli jdete spát v jedenáct, tak je pěkná hloupost dát si tak brzo stopku. Zaručeně vás pak musí přepadnou »žrací stavy«. Můžete se najíst i později, ale jen se proboha nepřežírejte! Stačí si dát salát nebo něco lehkého do žaludku.
Celý den nejím, a přesto nehubnu
Tak to je další velký nesmysl! Vynecháním jídla a dlouhými pauzami mezi nimi povzbuzujete úsporné hospodaření s energií a tuky. Takže omezení příjmu potravin nemusí vést k žádanému výsledku. Zhubnete sice docela rychle, ale jakmile si zase vyhodíte z kopýtka, naskočí kila zase zpátky. To je onen pověstný jo-jo efekt.
Martina Mlsná