V rámci pohledu celostní medicíny a vůbec zdravého životního stylu dnes převládá náhled, že všechno souvisí se vším. V některých oblastech se názory odborníků sice rozcházejí, ale co se týče zubní hygieny a celkového zdraví člověka, zde panuje poměrně jednota.
O tom, že je třeba, abychom si pravidelně a řádně čistili zuby, se nás snažili přesvědčit rodiče už pomalu od plenek. Nicméně ohledně toho, co si představit pod pojmem pravidelně a řádně, se už názory poněkud rozcházejí.
Zajímavé pojednání na toto téma napsal Vojtěch Přibyl, který zdůrazňuje mimo jiné, že není třeba držet se různých dogmat, kolikrát denně, a jak dlouho si čistit zuby. Záleží především na tom, abychom se zbavili zubního plaků, který začne naše zuby ohrožovat zhruba po 24 hodinách, kdy zuby nečistíme.
Čištěním ovšem není míněno použití ústní vody, čistit je třeba manuálně, měkkým kartáčkem, jinak se obtěžujícího plaku, který obaluje mnohdy i velmi citelně zuby, mezizubní prostor i jazyk, nezbavíme. Také není dobré čistit zuby po jídle, protože zubní sklovina je často velmi citlivá a mohlo by dojít k jejímu poškození.
A jak přímo souvisí ústní hygiena s hubnutím? Pokud máme v ústech velké množství plaku a díky němu kolonie bakterií, a k tomu ještě navrch počínající zánět nebo chronický zánět dásní, tělo spouští podobnou obranou reakci jako při jakémkoliv zánětu, takže se imunitní systém vyčerpává bojem s bakteriemi, čímž vzniká celá řada potíží, včetně únavy a třeba právě špatného odbourávání tuků.
ZP