Když se řekne hubnutí, každý hned přemýšlí nad zdravým jídelníčkem, ale myslet by se mělo i na pitný režim. Hodně dietářů si totiž u hubnutí hlídá cukry v potravinách, ale už opomíjejí, že když se napijí půl litru Coca Coly přijmou z ní v přepočtu asi 20 kostek cukru. Co tedy pít a čemu se raději vyhnout?
Co džus?
Mysleli jste si, že když si koupíte džus, na jehož etiketě píší: stoprocentní džus bez cukru, znamená to, že v něm nenajdete žádný cukr? Omyl, tímto nápisem chtějí výrobci je sdělit, že džus není doslazený řepným cukrem. Džus ale obsahuje cukr z ovoce, a někdy ho tam bývá opravdu hodně. Kvůli tomu v něm bývá více energie, než v kolových nápojích. Takže když chcete před den pít džus, alespoň si jej zřeďte vodou.
To je důležité mimo jiné i kvůli tomu, že hodně sladké nápoje rádi pijeme pořádně vychlazené. Pak ale necítíme, jak extrémně sladké jsou. Naši žízeň nezmírní, spíš zvýší.
Co tonik?
Často se lidé ptají na to, zda mohou pít tonik. Při jeho výrobě se do vody se přidává kromě cukru i extrakt přírodního chininu, který nápojům dodává jejich charakteristickou nahořklou chuť. Ta stimuluje vylučování žaludečních šťáv. Právě proto by si na tyto nápoje měli dát pozor lidé, kteří mají potíže se žaludeční kyselinou. A samozřejmě i malé děti. Takže tonik si dejte, ale raději jen malou skleničku.
Co slazené minerálky?
Minerálky s vysokým obsahem sodíku bychom měli pít během parních dnů nebo po sportu, kdy jsme toho hodně vypotili. V jiných případech bychom se jim ale měli vyhnout. Zvyšují totiž riziko hypertenze a pomáhají v těle zadržovat vodu, a tím pádem ztěžují hubnutí.
Iontové nápoje
Iontové nápoje mají stejnou koncentraci minerálních solí jako lidská krev. Kromě vody, ovocné šťávy, cukru a aromat se do nich přidávají i prvky jako vápník, sodík a magnesium. Při pocení se tyto prvky ve velkých množstvích z těla neuvolňují, pouze při fyzické námaze. Proto je rozumné pít je především při sportu nebo jiné fyzické zátěži, jinak mohou vyvolat stoupání krevního tlaku. Jsou to ale nejlepší nápoje, pokud se vydáte do hor nebo na kolo.
Co se počítá?
Do žádaných 2-3 litrůdenně, můžeme počítat vodové nepřesolené polévky a zeleninové saláty, to dohromady může udělat i 0,5 l. Naopak do nich nelze započítat kávu, černý a zelený čaj nebo alkohol, a to ani pivo“ Kofein, tein a alkohol totiž působí močopudně, takže nás o tekutiny spíš připraví, než aby nám je dodaly.
Při hubnutí nejsou špatné ovocné a bylinné čaje. Nejlepší je ale pochopitelně voda. Pokud ji moc nefandíte, přidejte si do ní plátky citrusového ovoce.
Sandra Špačková