Už několik let se pokoušíte zhubnout, ale stále se nedaří? Pak určitě děláte nějakou chybu. Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí a proč ne a ne přebytečná kila zhubnout.
Když nejím, nehubnu
Říkáte si, že když toho moc nesníte, musíte přece zhubnout, a tak držíte hladovku? Tak to je opravdu velká chyba. Dieta je často paradoxně o tom, že konzumaci potravin zvýšíte. V momentě, když pocítíte hlad, začne si tělo automaticky dělat tukové zásoby, a to je špatně. Když budete více jíst – správných jídel, nebudeme mít tělo potřebu nechávat si zásoby. Jezte tedy minimálně 5krát denně, ideálně po 2-3 hodinách. Mějte u sebe vždy nějakou tu záchranu v podobě mrkve nebo papriky, když vás přepadne hlad, máte po čem sáhnout.
Snídani vynechám
Velmi špatné je i to, když nesnídáte nebo snídáte špatně. Snídaně je základ, tělo potřebuje doplnit energii po celé noci. Správnou snídaní můžete zabránit různým chutím, které vás hladové mohou během dopoledne přepadat, a tím znepříjemňovat snahu o zhubnutí.
Správné je nasnídat se do půl hodiny od doby, kdy jste vstali, a to i v případě, že nemáte hlad. Důležité je i snídat pomalu, vyčleňte si půl hodinku a dopřejte si na snídani klid.
Špatné cvičení
Chodíte pravidelně cvičit? Pak vězte, že děláte dobře, otázkou ale zůstává, zda cvičíte dobře. Pokud máte pocit, že stačí jen kardio cvičení, jste na omylu. Nad přebytečnými kily zvítězíte jen kombinací aerobního a nearobního cvičení. Pokud necvičíte vůbec, začněte pozvolna. Více choďte, o víkendu si běžte zaplavat, projít se do lesa, kdykoli je to možné, choďte do schodů.
Kvůli komu hubnete
Uvědomte si, proč hubnete. Chcete zhubnout kvůli sobě? Nebo kvůli partnerovi? Nesprávná motivace je velkou chybou, která brání ubývání kil. Naučte se mít rádi ještě před tím, než se do hubnutí pustíte. Správná motivace je ta, když to děláte pro sebe, pro lepší pocit ze sebe samých, pro zdraví, pro zvýšení sebevědomí.
Večeře v pět
Velkým mýtem je poslední jídlo v pět hodin, zejména když jdete spát v jedenáct a později. Mnohem důležitější je, co si k jídlu dáte. Klasickou večeru si dejte v oněch pět či šest hodin a pokud budete dlouho vzhůru, dopřejte si ještě večeři druhou. Ideální bude knäckebrot s cottage sýrem. K tomu se dá přidat čerstvá zelenina nebo méně sladké ovoce jako jablka, hrušky, citrusy, kiwi, rybíz, jahody a další. Nejhorší jsou na noc sacharidové pokrmy a tučná jídla. Poslední jídlo by mělo být nejpozději dvě hodiny před spaním.
Pít nepotřebuji
Lidé se často domnívají, že když hubnou, musí si dávat pozor jen na to, co jí a nikoli na to, co pijí. Špatný pitný režim je přitom velice často příčinou mnoha kil. Dostatečný příjem tekutin má nejen očistné účinky, ale také utlumí pocit hladu. S pitným režimem začněte hned ráno, po ránu se doporučuje na lačno sklenka vlažné vody s citronem. Během dne je možné pít vodu nebo také naředěné ovocné šťávy a bylinné čaje. Kávě se raději vyhněte, anebo ji zapijte sklenicí vody.
Pozor na dietní nápoje. Umělá sladidla totiž vysílají do mozku signál, aby vyžadoval cukr, který jste mu popíjením lehkého nápoje slíbili, ale nedodali. A tak stále platí, že nejlepším společníkem hubnutí je voda, časem si ji určitě oblíbíte.
Sandra Špačková