Celer pochází už z dávnověku, znali ho staří Egypťané, ale i Řekové a Římané. Ve středověku byl tradiční přísadou do polévek. I dnes tvoří poměrně stabilní součást zeleninových polévek, ale najdeme ho třeba i v salátech nebo pomazánkách.
Oblíbeným salátem je sladkokyselý salát z celeru. Celer se hodí též do francouzských zapékaných brambor nebo jako součást omáčky na špagety. Placičky z nastrouhaného celeru a sýru mohou být zdravou náhradou za klasické bramboráky. A celer také můžeme použít do zeleninových špízu, třeba při grilování.
K jeho hlavnímu arzenálu prospěšných látek patří především vysoký obsah bílkovin a cholinu, najdeme tu i vitamíny skupiny B a vitamín PP (niacin) a také vitamín C, dále minerály vápník, draslík, fosfor, sodík či hořčík.
Celer je ale populární i pro svoje aroma, pro které často tvoří i součást středomořské či balkánské kuchyně. Vedle celerové bulvy mají využití i listy. Ty působí protizánětlivě a také močopudně, podporují trávení a působí pozitivně na cévy.
Z hlediska hubnutí oceníme především jejich účinky v souvislosti s látkovou výměnou, kterou urychlují a tím napomáhají žádoucímu spalování tuků. Hodí se i jako součást dietních pokrmů pro revmatiky a diabetiky. Výhodou je i to, že celer celkově povzbuzuje, tedy nejen chuť k jídlu, ale sexuální apetit, který někdy při dietách dostává trochu na frak.
Listy celeru se také mohou usušit a používat i v období, kdy celer není příliš k sehnání, jako koření. Listy se doporučuje sušit bez silných řapíků, pak si dlouhou zachovávají své aroma.
Připravte si vynikající Waldorfský salát:
Pro 4 osoby:
4 pevná jablka
2 stonky řapíkatého celeru
2 lžíce citronové šťávy
3 hrsti vlašských ořechů
1 lžíce kvalitní majonézy
3 lžíce zakysané smetany
listy salátu k podávání
špetka soli
Jablka omyjeme a nakrájíme na kostky, zalijeme citronovou šťávu. Přidáme ořechy, nakrájený nebo nastrouhaný celer, sůl a majonézu. Všechno důkladně promícháme. Na talíř položíme list salátu, na něj nandáme připravený salát a podáváme.
Recept: mlsanicko.cz
ZP