Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho těla – obsahují je všechny buňky a úplně největší podíl najdeme ve svalech. Proto musí tvořit podstatnou část vašeho jídelníčku. V jaké podobě vám nejvíc prospějí?
Není bílkovina jako bílkovina
Proteiny jsou buď živočišného, nebo rostlinného původu. Ty živočišné, které najdeme třeba v masu, mléčných výrobcích a vejcích, jsou sice nejvýživnější, ale zároveň nejzrádnější. Spolu s nimi totiž zároveň přijímáte i živočišné tuky a soli, což v přemíře může zadělat na budoucí kardiovaskulární onemocnění.
Rostlinné proteiny, na které jsou bohaté hlavně luštěniny, sója a v menší míře i rýže a obiloviny (hlavně celozrnné), si už můžete dopřávat ve větším množství. Optimální příjem je necelý gram na každý kilogram váhy. Nedostatek by vám, pokud nedržíte nějakou drastickou veganskou dietu, neměl hrozit, a to ani v případě, že nejíte maso – musíte ale bílkoviny přijímat z co nejpestřejší škály alternativních zdrojů. V opačném případě byste se mohla potýkat s chudokrevností, svalovou atrofií a slabou imunitou.
Jídlo je alchymie
Proces trávení bílkovin není úplně jednoduchý a pokud chcete svůj metabolismus trochu nakopnout, musíte přemýšlet, s čím bílkoviny na talíři kombinujete. Klasické spojení maso a příloha znamená spojení proteinů se sacharidy, což trávení zpomaluje. Lépe uděláte, když je budete konzumovat samotné nebo se zeleninou, a navíc podpoříte kyselé prostředí žaludku pár kapkami octa nebo citrónové šťávy. Naopak nápoje žádoucí kyselost narušují, takže je v průběhu jídla vynechejte.
Porce navíc
Jestli aktivně sportujete, vaše svaly si budou říkat o trochu větší dávku proteinů. V posilovně si proto klidně dejte proteinový nápoj nebo tyčinku, rozhodně se ale podobnými doplňky necpěte místo svačiny. Zadělali byste si na osteoporózu a nepříjemnosti s játry a ledvinami.
Martina Mlsná