Zatímco diabetici prvního typu se obvykle už s cukrovkou narodí a většinou si musí hladiny cukru v krvi regulovat pomocí inzulinu, diabetici druhého typu onemocní až v průběhu života, obvykle v souvislosti s typem stravování.
Pro diabetiky druhého typu je tedy stěžejní jaký typ diety při diagnostikovaném onemocnění, případně náběhu na dané onemocnění, zvolí, aby co nejrychleji dosáhli opětovného ozdravění organismu.
Jednou z účinných diet je bílkovinná dieta, které se také říká bílkovinová dieta či proteinová. Její účinnost spočívá v tom, že organismus hubne přednostně z tukových zásob, zatímco bílkoviny z vlastní svalové tkáně nechává na pokoji. Bílkovinné dietě se tak daří úspěšně regulovat váhu, aniž by docházelo k nezdravému úbytku svalové hmoty.
Podle doktora Blackburna, který je otcem této diety, je kouzlo skryto v bílkovinách navozujících modifikovaný půst, díky nimž byl položen základ ketogenních diet. Ketogenní diety jsou založeny na dostatečném přísunu kvalitních bílkovin, za současné redukce přísunu cukrů, čímž se organismus dostává do takzvané ketózy.
V ketóze dochází přižene k redukci tělesné hmotnosti, a to nikoliv ze svalové hmoty, ale z přebytečných tukových zásob. Účinky této diety se navíc dají objektivně změřit na bioimpedanční váze, takže máme celý proces hubnutí pod kontrolou.
Vynikající výsledky jsou dosahovány nejen u diabetiků druhého typu, ale též u pacientů s nadváhou, vysokým krevním tlakem nebo cholesterolem. Vzhledem k tomu, že i při této dietě ale existují kontraindikace, laicky řečeno okolnosti, za kterých se daná dieta nedoporučuje, je zapotřebí, aby dietu naordinoval a řídil zkušený nutriční terapeut nebo kvalifikovaný lékař.