Chcete-li zhubnout a být zdraví, určitě jste již slyšeli o tom, že pro Vás pečivo není příliš vhodné. Nedokážete si představit bez pečiva představit svoji existenci? Zajímá Vás, zda je Vám zapovězeno všechno pečivo, nebo zda si můžete přece jen nějaký ten druh dopřát, čtěte dále.
Pečivo rozhodně nemusí být během hubnutí vašim nepřítelem. Vynechat je ale potřeba to z bílé mouky.
Pokud do jídelníčku zařadíte celozrnné pečivo místo namísto toho z bílé mouky, přijmete více vlákniny, vitamínu E, vitamínu B6, hořčíku, zinku, mědi, manganu a draslíku.
Snížíte tím také riziko srdečně cévních onemocnění, divertikulitidy, rakoviny a cukrovky. Vláknina v celozrnném pečivu navíc pomáhá proti zácpě.
Nahradit bílé pečivo není tak těžké.
Místo něj si kupujte celozrnné pečivo. Ochutnejte například obilnou kaši, kaši z ovesných vloček. Namísto pečiva k snídani si dejte například corn flakes, ovocné mysli či vločky. Nahradit je potřeba i bílou rýži. Tu nahraďte za celozrnnou neloupanou rýži, hnědou rýží, kuskus, či quinoa.
Během redukce hmotnosti jsou vhodné lisované chleby. Tedy ty tmavé, balené, které od sebe jdou špatně oddělit. Jsou složené z namletého obilí s přídavkem soli, vody a u některých druhů i droždí. Díky tomuto složení si tento chléb zachovává přirozenost a vysokou biologickou hodnotu.
Na škodu nejsou ani kváskové chleby. Kvalitní kváskový chléb tělu dodá díky kvásku tak potřebné probiotické bakterie. Neměli bychom jej ale konzumovat na denní bázi.
U diety jsou vhodné také knäckebroty, rýžové chlebíčky a suchary. Při jejich nákupu si je potřeba dát pozor na to, aby nebyly slané nebo aby neobsahovaly glutaman sodný, či přidaný tuk.
Sandra Špačková
chci sice zhubnout, ale podle článku mi vyšlo, že změna se mne bude týkat pouze v tom, že si dám druhou večeři a pokoj si provoním mátou.