Pečivo rozhodně nemusí být během hubnutí vašim nepřítelem.Vynechat bychom ale měli to bílé. Celozrnný chléb bychom měli konzumovat především kvůli vláknině a kvůli nižšímu glykemickému indexu. Po celozrnném pečivu nevyhládneme tak rychle, jako po bílém. Proto ho nakonec sníme mnohem více a delší dobu máme pocit sytosti.
Celozrnné pečivo samozřejmě taky obsahuje tuk, ale je obohaceno olejninami obsahujícími rostlinnými oleji, tedy ty, které našemu zdraví naopak prospívají.
Jak celozrnné pečivo vybrat? V žádném případě neplatí pravidlo, že čím tmavší, tím zdravější. Tmavá barva pečiva je často jen díky přidání barviv. Celozrnné pečivo poznáme podle složení. Takové pečivo musí obsahovat minimálně 80 % podílu celozrnných mouk. Bohužel se nelze řídit jen popisem produktu, kde je často uvedeno, že se jedná o celozrnný žitný chléb, ale výrobek ve skutečnosti obsahuje celozrnné mouky jen například 50 %.
Nebalené volně prodejné celozrnné pečivo v supermarketech většinou nekoupíme. Ani vícezrnné pečivo, tedy to s mnoha zdravými semínky není vhodné. Během snižování váhy je nejvhodnějším pečivem, to z žitné, špaldové či pohankové mouky.
Knäckebroty, rýžové chlebíčky a suchary jsou při hubnutí také doporučovány. Při jejich nákupu si je potřeba dát pozor na to, aby nebyly slané nebo aby neobsahovaly glutaman sodný, či přidaný tuk.
Zajímá vás, jak si stojí obyčejný rohlík? Ten také není zcela zapovězen. Hubnoucím sportovcům nebo dětem je naopak doporučován. Všichni ostatní by si ho sice neměli dopřávat každý den, ale třeba dvakrát do týdne by neměly představovat velký problém.
Čeho byste se ale měli vyvarovat, je slané pečivo jako koblihy, croissany, loupáky či koláčky. Ty totiž obsahují nekvalitní ztužené rostlinné tuky.
Všeobecně také platí, že byste při snižování tělesné váhy neměli překročit dva kusy pečiva denně.
Sandra Špačková