Kdo se rozvlnil u počítače v taktu písně Michala Davida, dělá dobře, každý pohyb navíc při hubnutí se počítá. A to, i když byl název článku míněn jako metafora.
Sbírat céčka bychom totiž v podzimním období měli především v rámci výživy. Zvlášť při dietě je velmi důležité hlídat přísun vitamínů, protože tělo může být oslabeno nečekaným výkyvem v příjmu kalorií.
Pokud ještě začneme cvičit, obvykle se dostáváme do deficitu, kdy se sice zbavujeme přebytečných tuků, ale také se dostavuje větší únava, což v počínajícím období nachlazení může jít ruku v ruce s oslabením organismu.
Proto bychom se měli vyzbrojit dostatečným množstvím vitamínu C, ten vedle posílení obranyschopnosti, funguje i proti projevům stárnutí a napomáhá hojení ran. Ale pozor nejde se jím vybavit do zásoby. Vzhledem k tomu, že tělo si ho neumí ukládat, a to, co nepotřebuje v danou chvíli, z organismu prostě vyloučí, byla by zbytečná investice.
Naopak je třeba, abychom si jídelníček naplánovali tak, že v průběhu celého dne, vždy nějaké to céčko doplníme, tak aby jich za den bylo co nejvíce. Samozřejmě nic se nemá přehánět, úplně postačí, pokud si za den dopřejeme pár kousků ovoce (třeba misku švestek, jablko, hrušku, banán), a alespoň dva druhy zeleniny
Hodnoty vitamínu C v ovoci a zelenině jsou však kolísavé, nejvíce je jich samozřejmě v čerstvě utržených plodinách, s vařením potom většina vitamínu C vyprchá téměř docela. Obecně nalezneme nejvíce vitamínu C v rybízu, paprice (nejvíce je ho v zelené), v jahodách, kiwi, pomerančích a samozřejmě zelí, rakytníku a šípku.
Připravte si šípkový čaj plný vitaminu C.
Šípky rozdrtíme a přes noc necháme odmočit ve studené vodě. Na 1 litr vody použijeme přibližně 20 g šípků. Před použitím nálev podle potřeby opatrně zahřejte těsně pod bod varu. Přecedíme přes husté sítko a případně dochutíme medem. Takto připravený nálev nemá tak intenzivní chuť či barvu a vůni jako klasický šípkový čaj, většina vitamínu C v něm zůstane zachována.
ZP