Vánoční svátky, spousta cukroví, relax u televize, oslava silvestra a pak se má všechno ze dne na den změnit. S novým rokem většinou přichází chuť ve svém životě ledacos změnit. Začnete cvičit, přestanete kouřit a milion dalších věcí se změní jak mávnutím kouzelného proutku. Proč to tak nefunguje? A jak se k tomu postavit, abyste letos už konečně dali své tělo opravdu do formy?
Opravdu chcete? – změna musí vycházet přímo z vás. To je zásadní podmínka celého snažení. Je to opravdu váš cíl? Děláte to pro sebe, nebo se cítíte být tlačeni okolím a jsou to spíš jejich podněty a připomínky, které vás dovedly ke změně? Pokud chcete letos uspět, sesumírujte si důvody, proč se změnou chcete začít a zároveň se vyhněte myšlenkám na předchozí neúspěšné pokusy. Nezapomínejte, že většina je o hlavě a o jejím nastavení.
Dílčí cíle – stanovte si nějaký hlavní cíl, ale nezapomínejte ani na dílčí kroky, které vás k němu zavedou. Neříkat si jen – zhubnu 10 kilo, budu mít vyrýsovanou postavu. Raději si v hlavě nastavte, že se začnete stravovat pravidelně, do jídelníčku zařadíte dostatek ovoce a zeleniny, anebo každý den ujdete alespoň 15 tisíc kroků. Plnění těchto dílčí cílů pro vás bude na dané cestě odměnou a motivací pokračovat dál.
Přiberte parťáka – určitě znáte slavný výrok „ve dvou se to lépe táhne“. Když budete mít stejně zapáleného parťáka, můžete se podporovat, když jednomu dojdou síly a bude to chtít vzdát. Můžete sdílet svoje úspěchy i nezdary, které ocení upřímněji než někdo zvenčí. Zkrátka, mít někoho, kdo vás umí vyhecovat, se vždycky hodí.
Nepřepalte start – v lednu jsou fitka plná lidí a v únoru už zájem zase opadá. Aby to nebyl i váš případ, volte udržitelnou cestu. Nepočítejte s tím, že když budete makat každý den, koncem týdne se dostaví obrovské výsledky. Tak to bohužel nefunguje, každá změna chce čas. Stejně tak i u stravování nechtějte být stoprocentní, nebo vás to brzy přestane bavit. Jídelníček musí být především pestrý a je dobré vědět, čím se zdravě odměnit. Neupínejte se na to, co bylo, ale přijměte současný stav ne jako něco dočasného a přechodného, ale jako něco trvalého. Vše, co je postupné a pozvolné, má větší šanci pak takové zůstat.
Buďte připraveni na krizi – krize zcela jistě přijde, dřív nebo později, takže je vhodné s tím počítat a připravit se na ni. Většinou není problém samotná překážka, ale naše reakce na ni. Nasadili jste si s vidinou vyrýsované postavy přísnou dietu, ale váš kamarád slaví důležité výročí? Je lepší dietu na jedno odpoledne přerušit, než se na oslavě nebavit a vyhýbat se všemu jídlu i pití, které tam bude připravené. Jednorázové porušení nastavených pravidel si nevyčítejte, druhý den se ale do režimu bez výmluv zase vraťte.
Zvolte vhodné pomocníky – buďte připraveni na to, že to bude bolet. Svaly, o kterých jste doposud ani nevěděli, se začnou ozývat. A od toho tu jsou pomocníci.
Tip: Před tréninkem si dejte DrWitt Fit funkční nápoj bez cukru, s přídavkem L-karnitinu, který vás skvěle nakopne, zajistí potřebnou hydrataci, a navíc obsahuje i vitamíny B a C.
Po tréninku doplňte bílkoviny a celkově dbejte na kvalitní stravu a pravidelný pitný režim, aby mělo tělo dostatek energie na tréninky. Zároveň ho ale nezapomeňte ani odměňovat. Dojděte si na masáž či do vířivky, která namožené svaly krásně uvolní.
Nový život – když se vysněný cíl podaří, jistě budete nadšeni. Následně ale může dojít k poklesu motivace a budete mít tendence vracet se pomalu ale jistě do starých kolejí. Trvá totiž až jeden rok, než se ustálí nové vzorce chování a přijmeme změnu jako trvalou. Snažte se proto vydržet celý rok a pak už budete mít vyhráno.
-TZ-
foto: VD Photography, DrWitt